Wiśnia duże owoce
Cerasus
Wiśnia duże owoce rodzaj roślin należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje w około 60 gatunkach w strefie umiarkowanej półkuli północnej, głównie we wschodniej Azji. W Polsce w stanie naturalnym występują tylko dwa gatunki wiśni: wiśnia karłowata, rosnąca na wyżynach południowych, prawnie chroniona, oraz wiśnia ptasia, zwana trześnią.
Wiśnie uprawiane są przede wszystkim ze względu na owoce, które nadają się do bezpośredniego spożycia, jednak bardziej sprawdzają się w przetwórstwie. Można z nich robić dżemy, konfitury, soki, kompoty, nalewki, wina, można je także mrozić, suszyć, kandyzować. Wiśnie są łatwe w uprawie.
Wiśnie są dość łatwe w uprawie i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa te są mrozoodporne, jednak późnowiosenne przymrozki mogą uszkadzać kwiaty, wiśnie należy więc sadzić w ciepłych i zacisznych miejscach w ogrodzie. Wiśnie mogą być narażone na choroby takie jak np.: brunatna zgnilizna, drobna plamistość liści, gorzka zgnilizna, rak bakteryjny, srebrzystość liści. Choroby mogą mieć podłoże bakteryjne, grzybowe, wirusowe, a mogą być też spowodowane błędami w uprawie. Wiśnie mogą być także atakowane przez mszyce.
Wiśnie są dość łatwe w uprawie i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa te są mrozoodporne, jednak późnowiosenne przymrozki mogą uszkadzać kwiaty, wiśnie należy więc sadzić w ciepłych i zacisznych miejscach w ogrodzie. Wiśnie mogą być narażone na choroby takie jak np.: brunatna zgnilizna, drobna plamistość liści, gorzka zgnilizna, rak bakteryjny, srebrzystość liści. Choroby mogą mieć podłoże bakteryjne, grzybowe, wirusowe, a mogą być też spowodowane błędami w uprawie. Wiśnie mogą być także atakowane przez mszyce.
Zestaw 10 szt.
Termin wysiewu: cały rok.
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Wiśnie były znane i uprawiane już w VI w. p. n. e.! Ich właściwości szczególnie cenili sobie Grecy, Persowie i Rzymianie, a ci ostatni sprowadzili je do Brytanii już w I w. n. e. Ich uprawę na Wyspach rozpropagował Henryk VIII, który wprost uwielbiał te słodko-kwaśne owoce. Przez Atlantyk drzewko przeprawiło się wraz z kolonizatorami w XVIII wieku, za oceanem początkowo uprawiane było głównie w stanie Massachusetts.
- Wiśnie w Japonii sadzi się niemal wszędzie, w parkach, w ogrodach, czasem po kilka tysięcy sztuk. Na czas kwitnienia parki zapełniają tłumy Japończyków i spragnionych niezwykłego widoku turystów. Obrzęd oglądania kwitnących drzew ma swoją osobną nazwę - hanami. W najbardziej popularnych miejscach swoje miejsce na hanami trzeba rezerwować nawet na kilka dni przed.
- Zawarte w wiśniach kwasy owocowe pobudzają przemianę materii i poprawiają trawienie. Najważniejszą zaletą jest jednak oczyszczenie organizmu z toksyn, na niemal każdym odcinku układu trawiennego. Wiśnie korzystnie wpływają na ludzki organizm, dzięki zawartości tłuszczy, białka, węglowodanów i błonnika oraz witamin - witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), witamina C, E i K. Niebagatelną rolę odgrywają również pektyny zawarte w wiśniach, mają one zdolność wiązania toksyn i usuwania ich z organizmu. To nie wszystko! Pomagają również obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Wiśnie stabilizują pracę serca i chronią przed chorobami układu krążenia.
- Bioflawon to popularny składnik występujący w owocach. Oprócz wiśni występuje m.in. w awokado, cytrusach i herbacie. Ma on silne działanie antyoksydacyjne, czyli zapobiega procesom starzenia się komórek. Ma on działanie antynowotworowe! Z tego powodu szeroko wykorzystywanych jest w przemyśle kosmetycznym jako dodatek do szamponów do włosów, kremów i balsamów. Bioflawonoidy niszczą wolne rodniki, wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, mają właściwości przeciwzapalne i usprawniają krążenie. Zwiększają również ogólną odporność organizmu.
- Wiśnie zawierają dużo soli mineralnych - cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Pierwiastki te chronią i wzmacniają serce i kości. Pozytywnie wpływają również na nastrój. Usprawniają pracę układu krążenia i zapobiegają zmianom miażdżycowym. Sok z wiśni jest niezwykle pomocny w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, nie dość, że działa przeciwzapalnie, to również ułatwia odksztuszanie.
- W medycynie ludowej przyjmuje się też, że wiśnie pomagają w leczeniu kamicy nerkowej, zaburzeniach pracy serca i schorzeniach pęcherza moczowego. W starożytnej Grecji wierzono, że sok wiśniowy jest w stanie leczyć neurozy oraz przepisywano go w przypadkach epilepsji.
- W medycynie naturalnej wykorzystuje się nie tylko owoce, ale również gałęzie i liście z wiśniowego drzewka. Liście wiśni zawierają garbniki, kwasy organiczne i kumarynę. Stworzony z nich napar jest pomocny przy zapaleniu spojówek, należy przemywać nim oczy, ma także właściwości napotne. Dla chorych na reumatyzm polecane są kąpiele z dodatkiem naparu z młodych gałązek wiśni, gdyż łagodzi on bóle. Liście wiśni znajdują również zastosowanie w kuchni, dodaje się je do niektórych przetworów, gdyż usuwają gorycz i łagodzą smak. Wykorzystuje się też korę wiśni! To właśnie z niej produkuje się naturalne herbatki uspokajające i nasenne.
- Świeże wiśnie są najzdrowsze i najsmaczniejsze. Do wielu przepisów można wykorzystać także mrożone wiśnie, przed mrożeniem należy je jednak wydrylować. Warto pomyśleć, co jeszcze można przygotować do domowej spiżarni, by zachować smak lata po sezonie. Pomysłów jest całe mnóstwo. Z wiśni możemy zrobić pyszny dżem i sok. Sok z wiśni ma nie tylko walory smakowe, ale też jest bardzo pomocny w przeziębieniu. Dobrym pomysłem jest także silnie rozgrzewająca, wiśniowa nalewka - popularnie nazywana wiśniówką. Nacieranie zmęczonych mięśni nalewką wiśniową doskonale łagodzi ból i przyspiesza ich regenerację.
|