Sosna chińska plamistokora
Pinus bungeana
Sosna chińska plamistokora to drzewo rosnące powoli, rocznie przyrastające o ok. 30-50 cm, zwykle dorastające do 15-20 m wysokości, chociaż spotykano także egzemplarze o wysokości 30 m i 3 m średnicy pnia. Przeważnie wytwarza jeden pień, czasem rośnie w formie drzewa wielopniowego. Bardzo interesująca i atrakcyjna u tego gatunku jest kora łuszcząca się barwnie cienkimi płatami, które tworzą mozaikę barw: białej, oliwkowej, czerwonobrązowej i szarej, co może przypominać wzór moro. Już u młodych drzew pojawiają się barwne cętki, natomiast pełnia barw ujawnia się ok. 10 roku życia drzewa i trwa do jego dojrzałości, kiedy kora staje się mlecznobiała. Igły sztywne, 5-10 cm × 0, 5-2 mm, zebrane po trzy, ciemnozielone. Szyszki o wielkości ok. 7 x 5 cm pojawiają się pojedynczo, za młodu są jasnozielone, potem żółtobrązowe, o kształcie jajowatym lub stożkowym, dojrzewają w ciągu dwóch lat. Występuje na wysokości 500-2150 m n. p. m. Najczęściej rośnie na stokach górskich i w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie musi konkurować z innymi gatunkami o światło. Nie znosi zacienienia. Bardzo tolerancyjna w stosunku do gleby: w naturze sosnę plamistokorą spotyka się zarówno na skałach wapiennych, jak i na kwaśnych glebach. Może rosnąć zarówno na ubogich piaskach, jak i na glinach. Znosi suszę. Strefa mrozoodporności USDA 5 oznacza, że z powodzeniem może zimować w Polsce.
Opakowanie zawiera 5 szt. nasion
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Gospodarczo gatunek nie ma znaczenia, drewno jest tylko w niewielkim stopniu wykorzystywane np. do produkcji słupów lub palet i skrzyni.
- Nasiona są jadalne i stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej w dolegliwościach układu oddechowego.
- Jako drzewo ozdobne gatunek był od wielu stuleci uprawiany w północnych Chinach i Korei, gdzie był sadzony tradycyjnie wokół świątyń i cmentarzy. W Europie nadal bardzo mało popularny, chociaż do Wielkiej Brytanii został sprowadzony już w 1843 r. Ze względu na oryginalność, wybitną dekoracyjność i dużą łatwość uprawy, sosna plamistokora zasługuje na popularyzację i obecność w naszych ogrodach, parkach, a nawet zieleni przyulicznej.
|