Dziurawiec - zioła wąskie torebki
Hypericum perforatum
Dziurawiec to roślina wieloletnia. Powszechnie wykorzystywane są kwiaty zebrane w baldachogrona. Wymaga stanowiska słonecznego. Toleruje różne typy gleb. Optymalne są podłoża lekkie lub średnio zwięzłe. Wysiew wprost do gruntu (październik), w rzędy oddalone od siebie o 40 cm. Dziurawiec stosuje się jako środek uspokajający, leczący rany i oparzenia. Zioła robi się z wysuszonych kwiatów dziurawca, które zawierają liczne substancje lecznicze, między innymi barwnik hiperycynę oraz hiperforynę. Dziurawiec poprawia nastrój, ponieważ wpływa on na wzrost stężenia co najmniej czterech neuroprzekaźników w mózgu, między innymi serotoniny.
Jest on skutecznym lekiem przeciwdepresyjnym i z powodzeniem stosowany jest przy łagodnej lub umiarkowanej depresji.
Dziurawiec pomaga również leczyć wiele stanów związanych z depresją takich jak: lęki, stresy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgia oraz przewlekłe bóle. Czasami wykazuje nawet bezpośrednie działanie przeciwbólowe. Korzystnie wpływa na sen i jest zalecany szczególnie w przypadkach depresji połączonej ze zmęczeniem, sennością i brakiem energii. Ułatwia leczenie depresji sezonowej, która pojawia się jesienią oraz zimą i ustępuje przy dobrym nasłonecznieniu, czyli wiosną oraz latem. Dziurawiec nie wchodzi w reakcję z innymi lekami, dzięki czemu może być stosowany u osób starszych, które często zażywają ich dużą ilość. Dziurawiec działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Zwalcza wirusy opryszczki zwykłej i grypy oraz wirusa Epsteina i Barr (który wywołuje mononukleozę zakaźną). Odgrywa pewną pozytywną rolę w leczeniu AIDS. Po zastosowaniu maści z dziurawca na hemoroidy, ustępuje pieczenie i świąd. Dziurawiec pomaga również w walce z otyłością.
Właściwości dziurawca:
- Leczy depresję
- Pomaga zwalczać zakażenia wirusowe i bakteryjne
- Wspomaga leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zespołu przewlekłego zmęczenia i fibromialgii
- Łagodzi przewlekły ból
- Uśmierza dolegliwości związane z hemoroidami
Opakowanie zawiera 0,2g nasion
Termin wysiewu: X-XI
Rozstawa: 20x20
Termin zbioru: VI
DODATKOWE WIADOMOŚCI
- Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest często spotykany pod wieloma innymi nazwami: dziurawiec pospolity, ruta polna, krzyżowe ziele, arlika, przestrzelon czy ziele boginki. To wieloletnia roślina zielarska należąca do rodziny dziurawcowatych (Hypericaceae). Jest często spotykana w warunkach naturalnych w Polsce. Porasta głównie zarośla, łąki i polany.
- Polska nazwa rośliny wzięła od charakterystycznej budowy jej liści – "podziurawionej" blaszce liściowej. Natomiast nazwy zwyczajowe, takie jak ziele świętojańskie i ziele Świętego Jana, pochodzą od pory pojawiania się kwiatów – około 24 czerwca, czyli na imieniny Św. Jana.
- Osiąga do 1 m wysokości i tworzy wzniesione, rozgałęzione łodygi. Liście rosną naprzeciwlegle, są małe, eliptyczne lub równowąskie i mają gładkich brzegach. Blaszka liściowa posiada wiele prześwitujących "dziurek", które w rzeczywistości są dużymi komórkami zawierającymi olejek eteryczny.
DLACZEGO WARTO KUPIĆ U NAS
- Jesteśmy w czołówce wśród internetowych sprzedawców produktów dla domu i ogrodu.
- Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży ogrodniczej. Cieszymy się zaufaniem naszych klientów dzięki rzetelności świadczonych usług i naszemu profesjonalizmowi.
- Produkty, które Państwu proponujemy cechują się wysoką jakością, korzystamy z usług tylko sprawdzonych producentów.
- Zawsze służymy pomocą, doradzamy oraz zapewniamy miłą i fachową obsługę.
|